|
Tudatos légzés és egészség
A légzés életünk nagyon fontos része és többségünk úgy éli le életét, hogy fel sem tűnik neki, hogy lélegzik...pedig a tudatos légzés képes életminőséget változtatni.
Amikor Leányváron voltunk az egészségnapon, megint találkoztam Ticskuval. Régen rendszeres közös programjaink voltak, együtt nyaraltunk, aztán az élet másfelé fújt minket. Sok ismerősöm, barátom mellől maradtam el az új életformámmal - mindegy is mivel indoklom - és ahogy ez abbamaradt, úgy kanyarodnak vissza mellém olyan emberek, akikkel az "idő nem fog a kapcsolaton érzet" van, és ez annyira jó érzés.
Ticskut mindig csodáltam az energikussága miatt, mindene a mozgás, ha egy sziklafalból kiállt két pöcök, ő már fent is volt. Folyton csupa izgés-mozgás volt. Ahogy most beszélgettünk, elmesélte, hogy megtalálta végre az "igazit", ami egyensúlyt hozott az életébe, amire mindig számíthat - ha fizikai, ha lelki problémák jönnek: és az a jóga. (honlapjához klikk a képre)
Érdekes kapcsolatom van a jógával, ami inkább jógás ismerősökre korlátozódik, mint gyakorlatba tételre. Anyukám és sok jó barátom jógát oktat, simán beülhetnék hozzájuk, de valamiért nem teszem. Van viszont egy könyvem, amit nagyon szeretek, a vicc, hogy olaszok írták thai jógáról.
Ez az egyetlen gyakoraltsor, ami megfogott, kifejezetten egészségügyi problémákra és lelki problémákra összeállítva. Mivel a térdem műtött, és sokat túrázok, előfordul hogy előkapok pár gyakorlatot és tényleg működnek, úgyhogy megértem mindenki jóga iránti elhivatottságát, csak engem nem fog meg napi szinten. Érdeklődéssel figyeltem viszont a légzőgyakorlatokat, és meglepődve vettem kezembe egy kütyüt, amit Ticsku árult, orrmosáshoz - már ilyen is van! A légzés, különösen a tudatos légzés nagyon érdekel, nem véletlenül tettem be a spiráltechnikába a fraktál-légzés gyakorlatot, mely emlékeztető a teremtés folyamatára.
A hasi légzés már önmagában nyugtató, így gyógyító hatású. Megmozgatja a rekeszizmot ami aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert. Ez miért fontos?
Amikor idegesek, stresszesek vagyunk, ha félünk, ha aggódunk stb. akkor a szimpatikus idegrendszerünk aktiválódik automatikusan, amitől megfeszülnek az izmok, segít bennünket, hogy készen álljunk a futásra, egy várható harcra. Az állandó készenlétben lét azonban elveszi az energiát a szervek megfelelő működésétől, így könnyen megbetegedhetünk.
Ezért fontos működtetni a paraszimpatikus idegrendszert, ami elérhető puszta tudatos hasi légzéssel. Sokszor nem változik a környezetünk akárhogy próbálkozunk, nem tudunk mit kezdeni a rohanó világgal, ami stresszel minket. Nem változtathatjuk meg a bennünket irritáló embereket. Végezhetünk viszont rendszeresen tudatos hasi légzést, ami megváltoztatja a bennünk lévő kémiai folyamatokat, és automatikusan "közli a testünkkel" hogy a zavarosnak tűnő élethelyzetek ellenére minden rendben van - így megelőzhetünk, meggyógyíthatunk stressz okozta betegségeket.
A jóga egyesülés, összekapcsolás. Összekapcsolja az egyén lelkét az univerzális lélekkel, egyesíti a testet, elmét, tudatot. Engem azonban főként a tudat rész vonz: a tudat hatása az elmére, a testre. Valószínűleg ezért kaptam a spiráltechnikát, ami tudati munka és erősen visszahat a gondolatokra, érzelmekre, testi folyamatokra.
A különféle tudatatos légzőgyakorlatok hatással vannak a tudatosságra, a tudatra, amin egy Felsőbb rátekintést értek és nem lexikális tudást. Ezek a gyakorlatok csendesítik az elmét, így a tudat (felsőbb énünk) erőre kaphat, felülkerekedhet a mechanikus gondolatmeneteken, ismértlődő érzelmi reakciókon, berögződött, megtanult szokásokon, melyek gyakran okoznak rugalmatlanságot. Erről órákig tudnék beszélni
Szeretem a Létet: gyakran igazságtalannak, kuszának tűnik, pedig mindenkinek egyformán utat biztosít - csak rá kell találnunk a sajátunkra...
| |